AGENDA

WEDNESDAY, JUNE 3

 

Registration & Welcome                                  9:00 AM

Introduction

 

PLENARY: SOFT STRUCTURES

 

Chairman + 3 speakers                      9:30 - 11:15 AM

 

Coffee break                                           11:15 - 11:30 AM

 

2 KEYNOTE speakers                          11:30 - 1:00 PM

 

Introduction to the EXHIBITION      1:00 - 1:10 PM

 

Lunch break                                               1:10 - 2:00 PM

 

PARALLEL : MOVEMENT IN LIGHTWEIGHT  STRUCTURES

 

DEMOUNTABLE STRUCTURES          2:00 - 3:40 PM

 

KINETIC/ KINEMATIC/

FOLDABLE STRUCTURES                    2:00 - 3:40 PM

 

Coffee break                                               3:40 - 4:00 PM

 

PARALLEL: RECENTLY BUILT STRUCTURES

 

PNEUMATIC & AIR-SUPPORTED

STRUCTURES                                           4:00 - 5:40 PM

 

COMPLEX/ HYBRID

STRUCTURES                                           4:00 - 5:40 PM

 

Field trip                                                        6:00 - 7:30 PM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

THURSDAY, JUNE 4

 

 

 

 

 

PLENARY: SOFTENING THE ENVIRONMENTS

 

Chairman + 4 speakers                      9:00 - 11:15 AM

 

Coffee break                                            11:15 - 11:30 AM

 

2 KEYNOTE speakers                          11:30 - 1:00 PM

 

Lunch break                                               1:00 - 2:00 PM

 

 

 

PARALLEL: ENVIRONMENTAL COMPATIBLE MEMBRANE STRUCTURES

 

DESIGN & SIMULATION                        2:00 - 3:40 PM

 

ANALYSIS & PERFORMANCE

ASSESSMENT                                           2:00 - 3:40 PM

 

Coffee break                                                3:40 - 4:00 PM

 

OPEN TALK Session

 

Academia - Industry Dialogue + Round Table Discussion                                                 4:00 - 5:30 PM

 

Tensinet Partner Meeting                      6:00 - 7:00 PM

 

Social Dinner                                                           8:30 PM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FRIDAY, JUNE 5

 

 

 

 

 

PLENARY: SOFT SKINS

 

Chairman + 4 speakers                      9:00 - 11:15 AM

 

Coffee break                                            11:15 - 11:30 AM

 

2 KEYNOTE speakers                          11:30 - 1:00 PM

 

Lunch break                                               1:00 - 2:00 PM

 

 

 

PARALLEL: ADAPTIVITY OF MEMBRANE-BASED SKINS

 

EXTREME LIVING +

DESIGN & SIMULATION                        2:00 - 3:40 PM

 

THERMAL & ACOUSTIC

COMFORT                                                    2:00 - 3:40 PM

 

Coffee break                                                3:40 - 4:00 PM

 

PARALLEL: ADAPTIVITY OF TRANSPARENT FOIL SKINS

 

EXTREME LIVING +

DESIGN & SIMULATION                        4:00 - 5:40 PM

 

THERMAL & ACOUSTIC

COMFORT                                                    4:00 - 5:40 PM

 

Conclusion                                                    6:00 - 6:30 PM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SCIENTIFIC COMMITTEE

Adriana Angelotti

Politecnico di Milano, Italy

 

Paolo Beccarelli

University of Nottingham, United Kingdom

 

Katja Bernert,

Low & Bonar GmbH, Huckelhoven, Germany

 

Heidrun Bögner-Balz

Institute for Membrane and Shell Technologies, DEKRA, Germany

 

Jean-Marc Bourinet

SIGMA Clermont Campus des Cézeaux, Aubière Cedex, France

 

Andrea Campioli

Politecnico di Milano, Italy

 

Roberto Canobbio

Canobbio Textile Engineering, Italy

 

Valter Carvelli

Politecnico di Milano, Italy

 

John Chilton

University of Nottingham, United Kingdom

 

Jan Cremers

Hochschule für Technik, Stuttgart, Germany

 

Lars De Laet

Vrije Universiteit Brussel, Belgium

 

Christoph Gengnagel

Universität der Künste, Germany

 

Peter Gosling

Newcastle University, School of Engineering, United Kingdom

 

Klaus-Michael Koch

Hightex, Germany

 

Sebastian Koch

Koch membranes, Germany

 

Nikolai Kugel

arch22, Germany

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Benson Lau

University of Westminster, United Kingdom

 

Julian Lienhard

str.ucture GmbH, Germany

 

Josep Llorens

Universitat Politecnica de Catalunya, Spain

 

Claudia Marano

Politecnico di Milano, Italy

 

Marijke Mollaert

Vrije Universiteit Brussel, Belgium

 

Carol Monticelli

Politecnico di Milano, Italy

 

Giorgio Novati

Politecnico di Milano, Italy

 

Andrea Ratti

Politecnico di Milano, Italy

 

Monica Rychtáriková

KU Leuven, Belgium / STU Bratislava, Slovakia

 

Franck Schoefs

Université de Nantes, France

 

Natalie Stranghöner

Universität Duisburg-Essen, Germany

 

Martin Tamke

Royal Danish Academy of Fine Arts, School of Architecture, Denmark

 

Jean-Christophe Thomas

Université de Nantes, France

 

Jörg Uhlemann

Universität Duisburg-Essen, Germany

 

Alessandra Zanelli

Politecnico di Milano, Italy

 

Walter Zech

Eccon, Germany

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SPONSORSHIP OPPORTUNITIES
ACCOMMODATION & TRAVEL
MILAN
MEMBERSHIP
PARTNERS' FACILITATIONS
EXHIBITION ATTEND TENSINET ASSOCIATION
ENGAGE AS A SPONSOR
AGENDA
SCIENTIFIC COMMITTEE
EXHIBITION
ATTEND TENSINET ASSOCIATION
AGENDA
SCIENTIFIC COMMITTEE
EXHIBITION ATTEND TENSINET ASSOCIATION